W dniach 14-16 marca reprezentacja Hufca ZHP Głowno w składzie: hm. Albert Waśkiewicz, pwd. Miron Tomczyk, pwd. Klaudia Adamczewska oraz Maksymilian Szulc, wzięła udział w Konferencji Wychowania Wodnego ZHP „Udział harcerzy w ratownictwie wodnym i usuwaniu skutków powodzi”. Wydarzenie odbyło się w miejscowości Długie w województwie lubuskim, a jego gospodarzami byli Gorzowscy Wodniacy z komendantką Karoliną Woźniak na czele. W konferencji uczestniczyło ponad 90 przedstawicieli środowisk wodnych.

Pierwsza część konferencji poświęcona była działaniom drużyn podczas powodzi w 2024 roku. Cztery drużyny zaprezentowały sposoby, w jakie ich środowiska pomagały powodzianom, dzieląc się jednocześnie napotkanymi trudnościami. Następnie omówiono cele zrównoważonego rozwoju ONZ i ich zastosowanie w działaniach ZHP, odpowiedzialność środowiskową w harcerstwie oraz współpracę międzynarodową podczas #Jamboree2027. Przedstawiono również zmiany w systemie odznaczeń i stopni żeglarskich oraz propozycje działań wzbogacających program drużyn wodnych, takie jak zdobycie Patentu Flagowego czy współzawodnictwo o Proporzec Leonida Teligi.

Kolejnym punktem była prezentacja współpracy międzynarodowej Eurosea oraz planów dotyczących Jamboree 2027, w tym możliwości udziału w szkoleniach oraz zapotrzebowania na sterników do obsługi uczestników tego wydarzenia.

Po prezentacjach odbyło się szkolenie z ratownictwa wodnego, podczas którego udało się wygrać sprzęt ratunkowy – torbę PS R-1 z pełnym wyposażeniem oraz deskę ortopedyczną o łącznej wartości około 6000 zł.

Uczestnicy mieli także okazję zwiedzić Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie, znajdujące się na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego. Przez pięć lat przetrzymywano tam ponad 6 tysięcy polskich oficerów i podoficerów, w tym wielu wybitnych naukowców, artystów oraz sportowców. W obozie działało sześć klubów sportowych, organizowano zawody, a w 1944 roku odbyły się nawet igrzyska olimpijskie, podczas których rywalizowano w 30 konkurencjach. Ponadto, w ramach Komisji Kulturalno-Oświatowej funkcjonowały liczne koła naukowe, m.in. Koło Metodologii Nauk, Koło Lekarzy Weterynarii, Koło Farmaceutów, Koło Leśników i Naukowe Koło Orientalistyczne.

Sobotni wieczór upłynął pod znakiem spotkania szantowo-podróżniczego. Swoje przygody zaprezentował Arkadiusz Pawełek – żeglarz, który przepłynął Atlantyk pontonem oraz wziął udział w regatach przez Atlantyk na własnoręcznie zbudowanej łodzi „Setka”. Po inspirujących opowieściach odbyła się gala rozdania nagród w konkursach wodnych, zwieńczona koncertem członków Harcerskiego Kręgu Żeglarskiego „Panta Rhei”.

Konferencja zakończyła się podsumowaniem, wręczeniem dyplomów oraz pamiątkowych gadżetów.

#Harcerstwo #GrunwaldzkaEkspedycja #WiosennyRajd #ZHPGłowno #Harc2O #ZHPWodne